FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czym jest obroża elektroniczna?

Obroża elektroniczna jest skutecznym narzędziem pomocniczym w kwestii tresury psów. Ma ona za zadanie wesprzeć nasze komendy głosowe bodźcem wyraźnie odczuwanym przez psa.
Do obroży dołączony jest pilot za pomocą, którego wysyłmy właśnie te bodźce. Mogą to być to zwykłe sygnały akustyczne, wibracje lub impuls elektrostatyczny. W przypadku tegpo ostatniego trzeba zaznaczyć, że jest to najskuteczniejsza forma poparcia naszej komendy głosowej. Siła takiego impulsu jest regulowana, zatem można dobrać odpowiedni poziom do danego psa.

Ile czasu zajmuje tresura przy pomocy obroży elektronicznej?

Zaznajomienie się psa z obrożą elektroniczną to kwestia jednego, dwóch dni. Warto założyć najpierw psu taką obrożę wyłączoną, by się z nią oswoił. Używanie impulsów korekcyjnych zaczynamy zawsze od najniższego poziomu.  

Hodowca posiada kilka psów. Czy może za pomocą jednego pilota tresować np. trzy psy?

Zaawansowane systemy typu elektroniczna obroża umożliwiają tresurę kilku psów jednoczesnie. Marka PAC posiada nawet takie zestawy, które mogą obsługiwać do 6 obroży elektronicznych. Wymagają one oczywiście dokupienia, ale zawsze jest to koszt niższy niż odzielne systemy dla każdego psa.

Jak dobrać odpowiednią obrożę elektroniczną?

Oprócz naszej infolinii z pomocą mogą przyjść także odpowiedzi na trzy podstawowe pytania, które ułatwiają dobór urządzeń. Jaka jest waga psa, jego wielkość i temperament. Urządzenia dobierane są według tych trzech kluczowych punktów charakterystyki psa. W każdej obroży elektronicznej są zastosowane różne parametry, właśnie po to by dobrać odpowiednią do danego psa.

Jaką obrożę wybrać dla psa z długą i gęstą sierścią?

Dla psa z gęstą i długą sięrścią polecamy obroże z elektrodami wymiennymi. Większość zestawów posiada długie elektrody, które można samemu wymienić. Dłuższe elektrody łatwiej przedostaną się przez gęstą sierść czy podszerstek psa.

Kiedy można rozpocząć szkolenie z elektroniczną obrożą?

Szkolenie z elektroniczną obrożą można już rozpocząć u psów, które skończyły 6 miesiąc życia i ich waga spełnia wymogi danego produktu. Warto, by pies przed tresurą z obrożą elektroniczną znał już podstawowe komendy takie jaki "SIAD" czy "WRÓĆ". 6 miesiąc życia psa przyjmuje się jako wiek odpowiedni do rozpoczęcia tresury. W tym wieku pies zaczyna kojarzyć związki przyczynowo skutkowe na jakich opiera się działa obroży elektronicznej.