Pies na spacerze

W przypadku swobodnych spacerów - bez smyczy, pomocna często okazuję się obroża elektroniczna. Dzięki niej można mieć kontrolę nad psem na dużą odległość. Najczęstszym problemem posiadacza psa jest to, że taki pies nie chce wracać i nie reaguje na komendy.

 

System typu obroża elektroniczna z pilotem utrzymuje psa w kontakcie z Tobą. Za pomocą pilota wysyłasz odpowiedni sygnał, bodziec do obroży, oczywiście wcześniej wydając odpowiednią komendę głosową np. "do mnie". Warto przed impulsem elektrostatycznym wysłać ostrzeżenie dźwiękowe, gdyż z biegiem czasu pies zacznie reagować wyłącznie na dźwięk.

 

Podobnie prezentuje się sytuacja uganiania się naszego psa za np. rowerzystą. Należy postępować według powyższego schematu. Uczymy wtedy psa reakcji na komendę "do mnie". A każdy posiadacz psa wie dobrze o tym, że jeżeli pies biega swobodnie bez smyczy to nie zawsze dociera do niego nasza komenda.

 

Kolejny problem na spacerze, który występuje u większej ilości psów to zjadanie różnych rzeczy, które pies znajdzie na chodniku. Najczęściej takie zachowanie można spotkać u młodych psów, ale i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Warto tutaj stosować komendę "nie wolno" lub "nie rusz". Ucząc psa komend głosowych wybieraj te krótkie o nieskomplikowanym brzmieniu. Trzymaj się zasady, że im krótsza komenda głosowa tym lepiej.

 

Nie ma reguły co do doboru odpowiedniego poziomu impulsu. Każdego psa należy traktować indywidualnie. Dobór siły impulsu rozpoczynamy oczywiście od najniższego poziomu. Długie impulsy stosujemy jako formę korekcyjną, krótkie jako ostrzeżenie. Na uwagę zasługuje fakt, że impuls długi o niższym poziomie będzie dla psa bardziej odczuwalny niż krótki o wysokim poziomie.